Naujoji Kairė 95

Intelektualinis kairiosios pakraipos judėjimas

Pareiškimas dėl policijos veiksmų neadekvatumo

Posted by Tomas Čiucelis - 28 vasario, 2009

Nacionaliniam pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimui
Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinei sąjungai
Policijos departamentui prie VRM

Naujoji Kairė 95
LSDS(Lietuvos socialdemokratų sąjunga)

Pilaitės bendruomenė
Vilniaus Žaliųjų klubas
Klaipėdos miestiečių iniciatyvinė grupė
Lietuvos piliečių sąjunga
Žvėryno bendruomenė
Rasų bendruomenė
Naujos kartos moterų iniciatyvos

Tolerantiško jaunimo asociacija

Judėjimas Už Lietuvą be kabučių
Neformalus jaunimo sambūris “Sotvaras“
Laisvojo universiteto (LUNI) iniciatyvinė grupė
Antrasis laikinasis meno streiko vykdomasis komitetas (STASAC-Alytus)

Leidybinė grupė “Juodraštis“

PAREIŠKIMAS
2009.02.26

Manome, kad policijos veiksmų neadekvatumas – pradedant guminių kulkų naudojimu sausio 16-ąją – tapo rimta Lietuvos demokratijos problema ir didina įtampą visuomenėje.

Policija vis dažniau naudojama kaip įrankis, nukreiptas prieš Lietuvos piliečius.  Riaušių tyrimas virto pretekstu varžyti pilietines laisves ir daryti spaudimą žmonėms, laisvai reiškiantiems kritinį požiūrį į valdžios veiksmus.  Galia, skirta ginti nuo neteisėtumo ir smurto bei užtikrinti žmogaus teises, yra naudojama siekinat užgniaužti kritiką ir įbauginti.

Kaip žingsnį į policinę valstybę šią padėtį jau įvertino Žmogaus teisių stebėjimo institutas.

Lietuvos valstybei niekuo nenusikalto, bet pastaruoju metu nukentėjo nuo neadekvačių teisėsaugos veiksmų:

– filosofė Nida Vasiliauskaitė, kuri sulaukė policijos pareigūnų vizito namuose ir įžeidžiančių insinuacijų tik todėl, kad asmenims, linkusiems pažeminti kitaip mąstantį žmogų, pasivaideno jos panašumas į sniego gniūžtę metantį protestuotoją:

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=20735601

Ypač atgrasu tai, kad policija rėmėsi anoniminiu paskviliu, išspausdintu antisemitiniams išpuoliams pritariančių marginalų tinklapyje.

Daugelio viešai paskelbtų nuotraukų kokybė yra tokia, kad įtariamuoju gali tapti bet kuris Lietuvos pilietis – pagal jas lengviau ne atpažinti, bet apkaltinti nekaltus.  Ieškoma ir asmenų, kurie nuotraukose tik šaukia ar tiesiog stovi pikta veido išraiška – sunku suvokti, kodėl policija tai vertina kaip nusikaltimą.  Metodai, kuriais policija ieško riaušėse dalyvavusių asmenų, virto raganų medžiokle.

– Alytaus žmonės, sausio 16 dieną pasirašę peticiją Seimui ir taikiai atėję į Savivaldybės tarybos salę pasikalbėti su valdžios atstovais. Policijai padedant jie yra tąsomi po teismus:

http://www.lrytas.lt/-12349777291234397981-p1-alytaus-protesto-akcijos-dalyvei-%C4%AFsp%C4%97jimas.htm

http://www.alytausnaujienos.lt/alytausnaujienos/paskutinionumeriostraipsniai/?nid=2901

– Studentai, kuriems buvo uždrausta mitinguoti dėl aukštojo mokslo reformos.  8 žmones, surengusius prie Seimo simbolinę akciją, saugojo kelios dešimtys policininkų:

http://www.lrytas.lt/-12350438111234396860-1-prie%C5%A1-8-protestuojan%C4%8Dius-studentus-i%C5%A1sigandusi-vald%C5%BEia-met%C4%97-de%C5%A1imtis-policijos-ekipa%C5%BE%C5%B3-nuotraukos-video.htm

http://www.lrytas.lt/videonews/?id=12350476731233147330&sk=1

Persekiojimas už dalyvavimą taikiame susirinkime ir teisės į taikų susirinkimą ribojimas – priemonės, būdingos antidemokratiniams režimams.

Kaip ypatingas akibrokštas atrodo tai, kad valdžia, uždraudusi taikų studentų mitingą, be jokių kliūčių davė leidimą kraštutinių dešiniųjų eisenai kovo 11-ąją, kurioje praėjusiais metais buvo skanduojami šūkiai “Juden raus“.

Tai rodo, kad jėgos struktūros tampa politinių manipuliacijų įrankiu ir vis labiau piktnaudžiauja joms suteikta galia.  Tai tendencija, nesuderinama su demokratijos bei teisingumo principais ir vedanti į policinę valstybę.

Atsakomybė už demokratijos ribojimą tenka tiems, kurie duoda įsakymus.

Bet skaudu, kad į piliečių persekiojimą yra įtraukiami eiliniai policijos pareigūnai, dirbantys sunkų darbą ir gaunantys žmogaus orumą žeminantį atlygį.  Įsakymus vykdantys žmonės turi teisę paklausti – ar tai, ką man liepia daryti, nėra žmogaus teisių pažeidimas?  Juk būtent aklas įsakymų vykdymas “pateisino“ nacių ir sovietų nusikaltimus.

Raginame Policijos departamento vadovybę ir policijos pareigūnų bendruomenę įvertinti aukščiau minėtus atvejus ir užtikrinti, kad policija nebus naudojama kaip priemonė susidorojimui su demokratinės valstybės piliečiais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: